Centrum sociálních služeb Tloskov oslaví výročí republiky módní přehlídkou

05.10.2018
Prvorepublikové šaty, halenky, pumpky, svetry, kabáty, pláště, klobouky, čepice a šály, kabelky a rukavičky, originály i šité repliky, budou k vidění 6. října od 18.30 na módní přehlídce klientek Centra sociálních služeb (CSS) Tloskov. Ve spolupráci s Athelierem Cakee a za doprovodu Big Bandu Pacholata, nejstaršího amatérského big bandu v České republice, si zde připomenou 100 let od založení Československé republiky. Atmosféru dokreslí dobové obrazy zapůjčené z konopišťského muzea motocyklů. Předepsaným dress codem pro návštěvníky je společenský oděv.

„Netradiční oslavou chceme klientům nenásilnou a zajímavou formou přiblížit tehdejší atmosféru, že se jinak oblékali muži a ženy, anebo se hrála jiná hudba,“ říká organizátorka akce Martina Vachtlová z CSS Tloskov. Ke spolupráci si přizvala Athelier Cakee, jehož majitelka Ludmila Koláček Zusková nejen zapůjčila dobové oblečení a připravila choreografii, ale bude celou přehlídku i moderovat.

V roli modelek se představí klientky CSS Tloskov. A přípravy si podle Martiny Vachtlové užívají s plnou parádou. „Tak nějak žensky rozkvetly, vyprávějí si mezi sebou o oblečení, líčení, účesech, módě, botách, kloboucích, hudbě, ale také o trémě. Povídaly mi, jak po mole půjdou nebo pojedou na vozíku a ukazovaly mi ‚modelkovskou‘ chůzi. Jsou nadšené z toho, že je to akce, kde budou hrát hlavní roli ženy a všichni jim budou tleskat,“ popsala Martina Vachtlová.

Jedna z modelek se podle ní bojí, že by mohla upadnout, tak se domluvily, že spolu půjdou ruku v ruce. Další klientka pojede na vozíčku – i pro ni našla Ludmila Koláček Zusková vhodný kostým – pumpky a sportovní oblečení. „Bude to sportovní model vhodný k řízení moderních automobilů Škodových závodů,“ vysvětlila Ludmila Koláček Zusková. Přehlídka napoví, v jakém oblečení se tehdy chodilo na procházku, na korzo, jezdilo do lázní… Akce je primárně určena pro klienty a zaměstnance CSS Tloskov, veřejnosti jsou ale dveře také otevřeny.

CSS Tloskov je centrem služeb s celostátní působností. Nabízí pomocnou ruku všem, kteří se díky svému zdravotnímu stavu, zejména mentálnímu postižení, ocitli v nepříznivé situaci. Nabízí alternativní domov, denní či poradenské služby i odlehčení osobám, které trvale pečují o své blízké s mentálním postižením.

Ludmila Koláček Zusková propadla před lety kouzlu první republiky. Sbírá, šije, studuje a opravuje oblečení z tohoto období. Vlastní stovku kompletních dobových kostýmů, včetně armádních modelů, s rodinou navštěvuje akce pořádané Klubem vojenské historie a o své sběratelské vášni dokáže se zaujetím přednášet.

Big Band Pacholata založila v roce 1946 parta patnácti a šestnáctiletých kluků. Poprvé veřejně vystoupili v prosinci 1946 na Mikulášské zábavě tzv. Učňovské besídky. V repertoáru měli běžně dostupné skladby, které si mírně upravovali. S postupem doby se měnilo obsazení orchestru, zmizely housle a nastoupily saxofony, trubky a trombony. Jméno dostal big band podle pionýrské přezdívky jednoho ze svých členů Mirka Šaláta, který dodnes hraje na altsaxofon a klarinet.
Převzato ODTUD

Aktuálně z Benešovska