V benešovském Muzeu umění udělili cenu Františka Hrubína pro nejlepšího středočeského spisovatele

08.11.2018
Cenu Františka Hrubína za rok 2018 pro nejlepšího středočeského spisovatele převzal ve středu večer v Benešově Michal Černík. Ceny uděluje Klub českých a slovenských spisovatelů ve spolupráci se Středočeským krajem.

Čelákovický rodák Michal Černík dostal Cenu Františka Hrubína 2018 za sbírku Stébla, kterou vydalo nakladatelství Kmen. Obsahuje výběr z díla i nové básně. Autor sám se při udělení ceny vyznal k hluboké úctě k Františku Hrubínovi, který ho učil i inspiroval.

Cena se udělovala 7. listopadu na slavnostním večeru ve zrekonstruovaném benešovském Muzeu umění a designu. Ocenění nejlepšímu středočeskému spisovateli předali krajský radní Martin Draxler (ANO 2011) a předseda Klubu českých a slovenských spisovatelů Lubomír Brožek.

„Letos jsme si připomněli 100 let naší republiky a Středočeský kraj vydal k tomuto výročí zajímavou faktografickou knihu. Chtěl bych popřát vítězům, aby měli svou kapitolu v knize, která se bude věnovat další stovce let naší země,“ popřál radní pro oblast regionálního rozvoje, cestovního ruchu a sportu Martin Draxler.

„Účastním se akce už počtvrté a vždy jsem velice nadšen nejen oceňovanými autory a jejich dílem, ale i tím, že máme v kraji také zástupce nových generací, kteří se literaturou vážně zabývají. Jsem rád, že nejen čtou, ale slova i cítí a rozvíjejí tak náš český jazyk,“ podotkl předseda výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch Zdeněk Štefek. Hrubínovo dílo recitovaly studentky benešovského gymnázia, Michaela Macourková a Kateřina Žáková pod vedením pedagoga Pavla Hozy, laudatio jménem poroty pronesl Jan Šulc a verše autora představil Jiří Klem.

Michal Černík, český spisovatel a básník z Čelákovic, vydal přes dvě desítky knih pro děti, deset knih veršů pro dospělé, šest knih literární publicistiky, připravil editorsky řadu výtvarných publikací pro děti a výběry z české a světové poezie. Jeho verše a knížky pro děti byly přeloženy i do cizích jazyků.

Laureáta vybírá každým rokem odborná porota složená z řad literárních kritiků, spisovatelů a dalších osobností v oblasti knižní kultury. Svůj hlas přidá i vybraný zástupce pořádajícího města. Cena nemá úzce vymezené kategorie. Týká se vydaného slovesného díla prozaického, básnického, literárně kritického či dramatického, včetně literatury pro děti a mládež. Je spojena s finančním ohodnocením. Ocenění autoři nemusí být, stejně jako František Hrubín, středočeskými rodáky. Měli by však v regionu žít a publikovat.

Vítězi předchozích ročníků byli Vladimír Janovic za sbírku „V kom jednou přenocoval přízrak“ vydavatelství Togga (1. ročník), Jana Štroblová za sbírku „Neviditelné obrazy,“ vydavatelství Pulchra (2. ročník) a Bedřich Stehno za sbírku „Jadérka“, nakladatelství Kmen (3. ročník soutěže).

Převzato ODTUD

Aktuálně z Benešovska